Tırmanmak İçin En İyi 18 Ağaç (Kaç Yaşında Olursanız Olun!)

  • Bunu Paylaş
Winona Evans

Tüm çocukluğumun müziği annemin yerden "Bu çok yüksek!" diye bağırmasıydı, bu yüzden ağaçları, onlara tırmanmayı ve hangilerinin açık hava kaçamağı için en uygun olduğunu biliyorum.

Tırmanmak için en iyi ağaçlardan bazılarına bakacağız, ancak ağaç türü ne olursa olsun, bir ağaca tırmanmadan önce iki şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir:

  • Ağacın olgunluğu, büyüklüğü ile yansıtılır - B aby ağaçları yeni yürümeye başlayan çocuğunuz dışında kimseyi desteklemez ve üzerine tırmanmak uzun vadeli hasara neden olabilir. Ayrıca, sizden sadece bir ayak uzunluğunda bir ağaca tırmanmak ne kadar eğlenceli?
  • Ağacın dalları -Ölü ağaçlarda zayıf ve kırılgan dallar bulunur, ancak canlı bir ağaçta bile ağırlığınız altında kırılabilecek bazı sağlıksız dallar olabilir.

Bu iki uyarı tırmanmayı düşündüğünüz her ağaç için geçerlidir, ancak bazı ağaçlar diğerlerinden daha iyi tırmanma sağlar, işte tırmanmak için en iyi 18 ağaç.

1. Canlı Meşeler

Canlı meşeler en iyi tırmanma yöntemidir çünkü sağlıklı olmaları koşuluyla, tutup çekebileceğiniz güçlü, sağlam dallar sağlarlar ve üzerinde durduğunuzda veya oturduğunuzda ağırlığınızı desteklerler.

Bu kadar güçlü büyürler çünkü yavaş büyürler - yılda 1-3 fit. Bu, günde en fazla bir inçin onda biri anlamına gelir. Canlı meşelerin bir ağaç tırmanıcısına sunduğu en iyi özelliklerden biri alçak dallarıdır.

Ağaç aktif bir budama geçirmediyse, en alt dalı yerden sadece birkaç metre yüksekte olacak ve bu da kolay bir tırmanış sağlayacaktır.

Uygun fiyata güçlü, sağlıklı ağaçlar bulun Burada .

2. Buckeye

Eğer tırmanmıyorsan bir buckeye ağacı ama daha ziyade buckeye kerestesi kullanıyorsanız, ne kadar hafif olduğuna şaşırabilirsiniz.

Buckeye sert bir ağaçtır, bu yüzden oldukça güçlüdür, ancak keresteyi tutup bu malzemeden yapılmış bir ağaca tırmanmanın kötü bir fikir olduğunu düşünürseniz affedilirsiniz.

İki ana buckeyes vardır - Ohio buckeye ve California buckeye.

Her ikisi de büyük bir ağaç değildir (Kaliforniya çeşidi nadiren 25 feet'i aşar), ancak güçlü dalları iyi bir destek sağlar ve güzel, büyük, yuvarlak gölgelik, tırmanma yolunuz için birçok seçenek anlamına gelir.

3. Akçaağaç

Dünyada 100'den fazla akçaağaç çeşidi olsa da, tırmanmak için en iyi iki akçaağaç muhtemelen gümüş akçaağaç ve şeker akçaağacıdır.

Gümüş akçaağaç, ikonik gümüşi sırtlı yapraklarıyla akçaağaç denince insanların aklına gelen ağaçtır.

Hızlı ve uzun boylu büyür - bazıları 80 feet yüksekliğe kadar büyür, bu da en cesur ağaç tırmanıcıları için bile korkutucu bir yüksekliktir.

Şeker akçaağaçları 75 feet'e kadar daha kısa boyludur ve uyumlulukları ve dayanıklılıkları nedeniyle ikisi arasında en iyisi olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin her yerinde yetişirler ve yuvarlak kanopileri vardır. 4-5 metrelik sağlıklı şeker akçaağaçları satın alabilirsiniz Burada .

4. Sycamore

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük yaprak döken ağaçlardan biri olan çınar 100 metreye kadar büyüyebilir. Güçlü dalları genellikle ağaçta oldukça alçaktan başlar, böylece tırmanışınıza hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

En iyi derin, iyi drene edilmiş toprakta yetiştikleri için köklerinden sökülme ihtimalleri çok azdır.

Çınarla ilgili potansiyel bir sorun kabuğuyla ilgilidir. Bu, ağaç için olduğu kadar ağaca tırmanan kişi için de bir sorun değildir. Çınar kabuğu herkesin bildiği gibi ince ve kağıtsıdır.

Kabuk, ağacın kambiyumunu (bir ağacın sağlığı için hayati önem taşıyan hücresel doku) kapladığından, bir çınara tırmanmak potansiyel olarak kambiyuma zarar verebilir. Sağlıklı bir tırmanma ağacı için kabuğu rahatsız etmemeye çalışın.

5. Doğu Beyaz Çamı

Kuzey Amerika'nın en büyük kozalaklı ağaçlarından biri olan Doğu akçamı 80 feet yüksekliğe ulaşabilir ve birkaç yüzyıl yaşayabilir.

İnsanlar tarafından dokunulmayan ağacın dalları muhtemelen bir tırmanıcının ulaşabileceği kadar alçalabilir, ancak peyzajcılar bunları kesme eğilimindedir.

Bu nedenle, dallar tırmanış için biraz yüksek başlayabilir ve geniş aralıklıdır, bu nedenle kolay bir tırmanış değildir.

Bu ağaçlardan birine tırmanmanın en büyük dezavantajı özsuyudur.

Elbette, muhtemelen Armani ile tırmanmayacaksınız, ancak yine de, giydiğiniz her şeyin Doğu beyaz çamı ile karşılaşması nedeniyle kalıcı olarak işaretlenme şansının yüksek olacağını anlayın.

Diğer bir olumsuzluk ise ağaç kabuğuna karşı alerjidir. Bazı insanlar parkın çizdiği her yerde kaşıntılı bir döküntü geliştirir.

6. Hickory

Kuzey Amerika'da ağaçlara tırmanmak, 12 kadar ceviz ağacı türüyle karşılaşma olasılığı anlamına gelir.

İlkokulda müdürün küreğini yemiş kadar yaşlıysanız, muhtemelen ceviz ağacının ne kadar sert olduğunu ilk elden biliyorsunuzdur.

Ceviz ağacının dalları güçlü, sert ve sağlam olduğu için bu durum tırmanmaya da iyi bir şekilde yansır.

Sırtlı, grimsi kabuk oldukça ayırt edicidir, ancak aynı zamanda tırmanırken çekiş için harika bir yüzey oluşturur.

Ceviz ağaçları ceviz ailesiyle akraba olduğundan, yukarı çıktığınızda ağacın yumurta şeklindeki fındıklarından bazılarına rastlarsanız, atıştırmaktan çekinmeyin.

7. Kiraz

Kiraz ağacını kiraz çiçeği ağacı ile karıştırmayın. Kiraz ağacı Japonya, Washington, D.C. ve diğer bölgelerde oldukça güzel çiçek açar, ancak tırmanan bir ağaç değildir.

Bu bir süs ağacıdır, bu yüzden kiraz çiçeği ağacını sadece baktığınız ama dokunmadığınız bir dekorasyon olarak düşünün.

Akraba olmasına rağmen, kiraz ağacı çok daha serttir ve daha yaşlı bir ağaç olması koşuluyla tırmanmak için çok uygundur.

Bu listedeki diğer ağaçların baş döndürücü yüksekliklerine ulaşmazlar, ancak 35 metrelik bir ağaç da küçümsenecek bir şey değildir (siyah kiraz ağaçları yaklaşık 60 metreye kadar büyüyebilir).

Kiraz ağacı ayrıca geniş tırmanma seçenekleri için geniş bir gölgelikte birçok dal sunar. Satın almak için yüksek kaliteli siyah kiraz ağaçları bulunabilir Burada .

8. Ceviz

Çeşitli ceviz ağaçları arasında belki de tırmanmak için en iyisi İngiliz ceviz ağacıdır (insanlar için toksik olabilen yüksek düzeyde juglon içerdiğinden siyah ceviz ağacından kaçının).

Boyu 60 fittir (bazıları bazen çok daha fazla uzar), çok sayıda dalı vardır ve bunların çoğu oldukça aşağıya sarkar.

Daha önce hiç bir ağaca tırmanmadıysanız, ceviz ağacı başlamak için harika bir yer olabilir, çünkü daha fazla dala sahip olmak daha kolay tırmanmak anlamına gelir.

Cevizi bir başlangıç ağacı olarak görseniz bile, tırmanmak yine de çok eğlenceli olabilir. Güçlü dallar gölgelikte yükseklere uzanır, böylece ciddi bir irtifa elde edebilirsiniz.

9. Huş ağacı

Huş ağacının gümüşi kabuğuna bakmak güzeldir ve kolayca tanımlanabilir. Ağacın kendisi bir tırmanma harikasıdır. Vahşi doğada bir tane ya da onlardan bir stand bulabilirseniz, bir muamele içindesiniz demektir.

"Yabani" bir huş ağacı istiyorsunuz çünkü bu ağaçlar ön bahçelerde yaşayanlar yerine hastalıklara karşı özellikle hassastır - üzerlerinde çok fazla stres olması erken ölmelerine neden olabilir.

Robert Frost'un "Birches" adlı şiiri sadece tırmanmaktan değil, aynı zamanda huş ağaçlarında sallanmaktan da bahseder. Bunlar uzun ve ince -bazen 60 metreye kadar- büyürler.

Frost, tırmanıcının ağacın tepesine mümkün olduğunca yakın tırmandığı huş ağacı salınımını hatırladı. Sonunda, ağaç tırmanıcının ağırlığı altında bir şekilde eğilmeye başlar.

Biraz ileri geri hareketle ağaç sallanmaya başlar ve atalet sonunda tırmanıcıyı (hala ağacı tutmaktadır) yeterince uzağa savurur ve huş ağacı tekrar yerine otururken tırmanıcı bırakıp yere güvenli bir şekilde inebilir.

Çok eğlenceli. Kuşkusuz tehlikeli.

10. Elma

Birkaç çeşidi olan bir başka ağaç olan bazı elma ağaçları harika tırmanışlar sunar.

Cüce elma ağacı mı? O kadar da değil. Sadece yaklaşık 30 metreye kadar büyürken, genellikle ağacın tabanına yakın birkaç çok büyük uzuvları vardır. Bazı tırmanıcılar bir elma ağacına bile çıkabilir.

Tırmanmayı denemeden önce elma ağacının en az altı yaşına gelmesini beklemek isteyeceksiniz ve bu kadar genç bir ağaç bile genç tırmanıcılar için olacaktır.

Birkaç mevsim elma verene kadar bir elma ağacına tırmanmayı kesinlikle düşünmemelisiniz. Bu, ağacın olgunlaştığını gösterir.

Ağaç yaşlandıkça dalları daha güçlü olacaktır. Her zaman popüler olan Red Delicious elma ağaçlarını uygun fiyatlarla bulabilirsiniz Burada .

11. Manolya

Manolya ağaçları ve çalıları olduğundan, açık olalım ve manolya çalılarına tırmanmamanız gerektiğini söyleyelim. Çok uzun değildir ve üzerinde bir şey kırarsınız.

Bir manolya ağacı 70 metreye kadar büyüyebilir ve bir çalı olmamasına rağmen, gölgelikleri gür bir özelliğe sahiptir.

Bu harika bir tırmanış sağlar çünkü dallar bir merdiveni çağrıştıracak kadar düzgün büyür.

Manolyalar yaprak dökmeyen veya yaprak döken olabilir. Çok yönlü bir ağaçtır, ancak birine tırmanmak için bilmeniz gereken tek şey sizi destekleyip destekleyemeyeceğidir. Büyük dallar arayın ve başlayın.

12. Ağlayan Söğüt

Güzelliklerinin yanı sıra, ağlayan söğütler müthiş ağaçlardır çünkü hemen tırmanılabilirler.

Dalları yere o kadar yakın büyür ki, hemen hemen herkes bunlardan birine tırmanabilir.

Uzun, sarkık yaprakları ağacın tepesindeyken hoş bir atmosfer yaratır ve güçlü, kalın dalları ağacın içine kadar uzanır, böylece bu 70 metrelik ağaçlardan birine nispeten güvenli bir şekilde tırmanabilirsiniz.

13. Dut

Dut ağacı, gökdelen olmayan (genellikle yaklaşık 35 fit boyunda) ancak tırmanması yine de eğlenceli olan bir başka ağaçtır.

Dut, güçlü dalları nedeniyle en güçlü ağaçlar arasında yer alır, bu nedenle iyi, kalın bir dal hemen hemen her ağaç tırmanıcısını destekleyecektir.

Tırmanmanın en iyi yanı dut ağaçları dutların kendisidir.

Kıyafetlerinizi lekeleyecek olsalar da, tatlı ekşilikleri yerden 20 fit yüksekte tüneyerek otururken daha da tatmin edicidir.

14. Cottonwood

Kuzey Amerika'nın en hızlı büyüyen ağacı olan pamuk ağacı kolayca 100 metreye ulaşabilir.

Tırmanmak için iyi bir ağaç çünkü gerçekten oraya çıkıp kilometrelerce uzağı görebiliyorsunuz, ancak ağaçların ve onlara tırmanmanın bazı dezavantajları var.

Odunu nispeten yumuşaktır ve ağaç çok hızlı büyüdüğü için (yılda altı metreye kadar) dalları kırılgandır.

Tırmanıcılar, bir pamuk ağacındayken planladıkları her adıma dikkat etmelidir. Ayrıca, ağacın biraz ince bir kabuğu vardır, bu da onu tırmanıcılardan zarar görmeye duyarlı hale getirir.

15. Beyaz Meşe

Boyları 50 ila 80 metre arasında değişen ak meşeler, tırmanılmak için adeta yalvaran büyük, yayılan devlerdir.

Gövdesi neredeyse güdüktür ve önemli alt uzuvları yere oldukça yakın büyür. Meşe ailesinin bir üyesi olan ak meşenin yavaş büyümesi güçlü dallara sahip olmasını sağlar.

Yüzlerce yıl yaşayabilirler ve yaşlı ak meşeler gövdelerini uzatarak alt dallara ulaşmayı biraz daha zorlaştırmış olabilirler.

16. Kızıl Meşe

Ak meşe gibi kızıl meşe ağacı da kalın, güçlü dalları ve 75 metreye varan yükseklikleriyle harika bir tırmanış sunar.

500 yaşına kadar yaşayabilirler ve tüm bu yavaş büyüme ile tırmanmak için daha sağlam bir ağaç bulmakta zorlanacaksınız.

Yine, bir meşe olduğundan, alçak dallar sağlar, bu nedenle tırmanışınıza başlamak için bir desteğe bile ihtiyacınız olmayabilir.

17. Sarıçam

Sarıçam dünyadaki en yaygın çam ağacıdır, bu nedenle çam ağaçlarına tırmanıyorsanız, bunlardan birine tırmanmış olma ihtimaliniz yüksektir.

Bu ağaç, bazı çam kardeşlerinden biraz daha fazla yayılma sunar ve dalları da gövdede daha alçak olma eğilimindedir.

Olgun bir sarıçam neredeyse küre şeklindedir - 60 fit boyunda ve 40 fit genişliğindedir. Tüm bu genişlik, ağaçtayken tutunacak çok sayıda dal anlamına gelir.

18. Armut

Tam boy bir armut ağacının boyu 40 metreye kadar çıkabilir, ancak özellikle çocuklar için harika bir tırmanma ağacı olabilir. Genellikle yere oldukça yakın başlayan birçok dalı vardır.

Elbette bonus, oturacak bir yer bulduğunuzda yiyebileceğiniz armutlardır.

Yine de armut ağaçlarının çeşitliliği önemlidir. Bir Bradford armut ağacına bakmak çok güzeldir ancak yapısal olarak sağlam değildir.

Şiddetli rüzgarlardan kolayca zarar görürler, bu nedenle içlerinde tırmanmak güvenli değildir. Bartlett armut ağacı Böylece belki düşersen çok kötü yaralanmazsın.

Sonuç

Ağaca tırmanmak çok uzun zamandır var. Eğlenceli olduğu için bizimle birlikte kaldı ve bir ağaca tırmanırken, bazı sorumluluklarınızdan uzakta, dünyanın tepesindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Şimdi tırmanmak için en iyi 18 ağacı inceledik. Öyleyse, dışarı çıkın ve bölgenizde mevcutsa bu ağaçlardan bazılarına tırmanın!

Winona Evans, Indiana'nın güzel Bloomington kasabasında yaşayan hevesli bir bahçıvan, doğa tutkunu ve yazardır. Yeşil ve büyüyen her şeye karşı derin bir sevgiyle, yıllarını kendi yemyeşil bahçe vahasıyla ilgilenerek ve dünyanın doğal harikalarını keşfederek geçirdi.Winona, blogu aracılığıyla bitkilere olan tutkusunu dünyayla paylaşmayı, bitki severlere ve bahçe meraklılarına değerli bilgiler, ipuçları ve ilham vermeyi hedefliyor. Çeşitli bitki türleri, yetiştirme teknikleri ve sürdürülebilir uygulamalar hakkındaki kapsamlı bilgisi onu güvenilir bir tavsiye kaynağı haline getiriyor.Winona'nın yazma stili ilgi çekici ve erişilebilir olup hem deneyimli bahçıvanlara hem de meraklı yeni başlayanlara hitap etmektedir. Karmaşık konuları anlaşılması kolay kılavuzlara bölerek okuyucularına kendi yeşil alanlarını kurma ve doğayla daha derin bir bağ kurma konusunda güven veriyor.Bloguyla meşgul olmadığı zamanlarda Winona'yı botanik bahçelerini keşfederken, bahçecilik atölyelerine katılırken ve yerel koruma çabalarına katkıda bulunurken bulabilirsiniz. Sürdürülebilir bahçecilik uygulamalarının önemini ve bunların gezegenimiz üzerinde yaratabileceği olumlu etkileri vurgularken, çevre yönetimine olan bağlılığı yazılarında da kendini gösteriyor.İster canlı bir kapalı kentsel orman yaratmak, ister arka bahçenizi çiçek açan bir cennete dönüştürmek istiyor olun, Winona Evans'ın bloguUzman tavsiyesi, ilham verici hikayeler ve bitki sevgisi için başvurulacak kaynağınız. Bu yeşil yolculukta ona katılın ve her seferinde bir blog yazısı yayınlayarak bitki dünyasının sırlarını açığa çıkarın.